ERASMUS PROJEKT SZÓFIÁBAN

Iskolánk 2023 októbere óta koordinátorként vesz részt egy nemzetközi Erasmus projektben („Positive Discipline in European Schools” - 2023-1-HU01-KA220-SCH000156486), melynek igen sok eleme van. E projekt keretein belül hirdettük meg a szülőknek és a pedagógusoknak szóló Pozitív Fegyelmezési Tréningeket, a hetente összejövő szülőcsoportot, a kollégáknak szervezett közös, problémamegoldást fejlesztő alkalmakat és a jövő tanévben is újabb elemek kerülnek majd elő. Szeptembertől több osztályban is olyan tananyagot vezetünk be, melyet a hat országból álló nemzetközi csapattal közösen dolgozunk ki. E munkának volt az egyik állomása a szófiai tréning, közös gondolkodás. Mindannyian tudjuk, milyen nagy szükség van arra, hogy a gyermekek személyes és társas készségeit fejlesszük. Szükség van arra, hogy megtanítsuk őket, hogyan kezeljék az érzéseiket, hogyan segítsék ebben egymást, hogyan kommunikáljanak úgy, hogy az mindenkinek jó legyen, hogyan kezeljék a konfliktusaikat, hogyan oldják meg a problémáikat. Az egészséges személyiség kialakulásához sok-sok készséget kell fejleszteni. Ez odafigyelést, időt igényel, és akkor a leghatékonyabb, ha a szülők és a pedagógusok összefognak, hogy mindannyian, egymást segítve ugyanarra tartsunk. A közös cél, a közös út biztonságot ad a gyermekeknek ebben a bizonytalan világban. A tréning mellett azért volt némi szabadidőnk is, melyet igyekeztünk minél hasznosabban eltölteni. Igyekezetünk arra irányult, hogy ott létünk alatt a hivatalos programok mellett olyan kulturális, természeti és gasztronómiai betekintést nyerjünk, amiből egy csipetnyi életérzést haza tudunk vinni Bulgária fővárosából, Szófiából. A hegyekkel körülvett Szófia akár a „templomok városa” nevet is kaphatná, ugyanis barangolásunk során számtalan gyönyörű vallási épületbe botlottunk. Láttuk az Alexander Nevszkij székesegyház impozáns épületét, amely a Balkán térség egyik legszebb építészeti remekműve. A Csodatevő Szent Miklós templomot, amely egy apró ortodox vallási épület, mely megbújik a fák között arany kupolájával, de bája pont ebben rejlik. Megannyi látványt sorolhatunk fel, a Vazov Nemzeti Színházat és a sétálóutcát. A város központja különböző korok és kultúrák keveréke, Szófia nevezetességei itt egy helyen megtalálhatóak. A gasztronómiai és kulturális élményeket egy étteremben, közös vacsora alkalmával éltük meg, ahol a program összes résztvevője élvezhette az ország nemzeti ételeit, néptánc előadását. Alkalom nyílt a közös beszélgetésre, tapasztalatcserére, megbizonyosodtunk, hogy a program témájával kapcsolatban sokan gondolkodunk azonosan. Szerdai kirándulásunk során felkerestük Plovdivot, az egyik leglátványosabb ókori várost. Sétáltunk az óvárosban - maga a város ősibb, mint Róma, vagy Athén. Az ókori stadion, a római teátrum, a Hiszar Kapia kapu mind a történelmet idézte fel bennünk. Meglátogattuk a Néprajzi Múzeumot és a Dzsumaja dzsámit. A mindennapi tréning mellett a szűkös szabadidőnk alatt igyekeztünk minél több látnivalót befogadni, és este kipihenni a zsúfolt napokat, hogy másnap újult erővel kezdjünk neki a szakmai kihívásoknak. Részt vettünk a környéken egy hegyi túrán is, ahol a Dragalevci monostorban pihentünk meg, gyertyát gyújtottunk és közösen énekeltünk egyházi dalokat. A négy nap mind szakmai, mind testi-lelki szempontból tartalmas, tanulságos, ismeretbővítő programokkal telt el, melyek által mindannyian gazdagodtunk. Megszerzett tapasztalatainkkal szeretnénk iskolánk szakmai megújulását támogatni. Nagy Dóra és Gulyásné Auffenberg Noémi tanárnők

2024. június 10.